Біздің мектептің тарихы. История нашей школы » Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 13"акимата города Усть- Каменогорска
Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы
Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің
"№13 орта мектебі"
Қабылдау бөлімі:
+7 (7232) 29-42-13
Есепші:
+7 (7232) 29-54-87
қараша

Біздің мектептің тарихы. История нашей школы

Әр мектептің өзіндік бет-бейнесі, өзіндік тарих парақтары бар, олардан мектеп альбомы жасалады.

Біздің мектеп ерекше, ол 2008 жылы сәулет ескерткіші мәртебесін алды. 1948 жылы Өскемен сәулетшісі и.Маковеевтің алдына-жергілікті ландшафтты ескере отырып, Аблакеткадағы болашақ мектептің жобасын дайындау міндеті қойылды. Ертіске түсу ғимараттың тағдырын шешті.

ЛУга өзеніне түсуді ескере отырып салынған гатчиндегі Павлов сарайы үлгі ретінде алынды. Бірегей архитектуралық шешім біздің ландшафтымызға тамаша сәйкес келді.

Мұнда сәндік рельефтер мен жалған бағандар – "Қорынт Бұйрығы"деп аталады. Кіреберіс балюстрада және оған байланысты орталық баспалдақ ерекше ерекшеленеді, оның орналасуында ерекше.

1949 жылы 19 қазанда Правда, 3 мекен-жайы бойынша Сталин атындағы №13 жаңа мектептің есіктері ашылды
 Кез – келген бизнесті бастау қиын, бірақ мектеп құру, өмірге тасқа дем беру, механизмді сағат ретінде, біртұтас етіп жасау, айналаңыздағы пікірлестерді жинау-Бұл өте қиын міндет, оны мектеп директорлары ондаған жылдар бойы сәтті шешіп келді.

Әр уақытта мектепті 7 директор басқарды:

1.Пальчиков Иван Савельевич
 2.Инюшина Софья Васильевна
 3.Дьячков Пётр Селивёрстович
 4.Гнояной Сергей Терентьевич
 5.Тимофеева Валентина Ивановна
 6.Испаев Тилек Тулебаевич

Қазіргі уақытта мектепті Б. Т. Есенбердин басқарады.

Мектеп соғыстан кейінгі жылдардағы барлық қиындықтар мен қайғы-қасіреттерге қарамастан, өздерін балаларға берген мұғалімдердің есімдерін мұқият сақтайды.

Біздің мектептің бастауында бірінші болып мына   мұғалімдер болды:

Пальчиков Иван Савельевич, директор, әдебиет мұғалімі
 Яковлев Афанасий Афанасьевич, математика мұғалімі
 Федоров Евгений Васильевич, әдебиет мұғалімі
 Куропаткина Татьяна Андриановна, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі, мектеп мерекелері мен кештерінің бастамашысы және басқа да көптеген мұғалімдер.

У каждой школы есть свое лицо, свои странички истории, из которых и складывается школьный альбом.

Наша школа – необычная, она получила статус архитектурного памятника в 2008 году. В 1948 году перед Усть-каменогорским архитектором И.Маковеевым поставили задачу – подготовить проект будущей школы на Аблакетке с учетом местного ландшафта. Спуск к Иртышу решил судьбу здания:

Павловский дворец в Гатчине, построенный с учетом спуска к реке ЛУга, был взят за образец. Уникальное архитектурное решение идеально вписалось в наш ландшафт.

Здесь и декоративные барельефы, и ложные колонны – так называемый «коринфский ордер». Особо выделены входная балюстрада и связанная с ней центральная лестница, уникальная в своей планировке.
19 октября 1949 года по адресу: Правды, 3, распахнулись двери новенькой школы №13 имени Сталина.

Начинать любое дело сложно, а уж создавать школу, вдохнуть жизнь в камень, заставить механизм работать как часы, как единое целое, собрать вокруг себя единомышленников – это невероятно трудная задача, которую на протяжении десятилетий успешно решали директора школы.
В разное время школу возглавляли 7 директор:
1.Пальчиков Иван Савельевич
2.Инюшина Софья Васильевна
3.Дьячков Пётр Селивёрстович
4.Гнояной Сергей Терентьевич
5.Тимофеева Валентина Ивановна
6.Испаев Тилек Тулебаевич

В настоящее время школу возглавляет Есенбердин Б.Т.
Школа бережно хранит в памяти имена педагогов, которые не смотря на все трудности и печали послевоенных лет, всего себя отдавали детям.
Первыми, кто стоял у истоков нашей школы были учителя:
Пальчиков Иван Савельевич, директор, учитель литературы
Яковлев Афанасий Афанасьевич, учитель математики
Федоров Евгений Васильевич, учитель литературы
Куропаткина Татьяна Андриановна, учитель русского языка и литературы, инициатор школьных праздников и вечеров и многие другие учителя.